Stowarzyszenie "Nasze Warszewo"

Cele realizowane przez stowarzyszenie opierają się głównie na działaniach prospołecznych oraz proedukacyjnych z wykorzystaniem walorów ekologicznych dzielnicy Warszewo jak również potencjału jej mieszkańców. Wzorcowa współpraca z lokalną Radą Osiedla jak również Parafią zaowocowała bogatym kalendarzem cyklicznych inicjatyw, których liczba z roku na rok systematycznie rośnie.

Cyklicznie organizowane są Dni Warszewa – święto dzielnicy odwołujące się do tradycyjnych wiejskich dożynek. Medialny rozgłos zyskało m.in. bicie rekordu Guinnessa w lepieniu największego pieroga. Impreza jest doskonałą okazją do przypomnienia o minionym wiejskim charakterze tego miejsca. Historię Warszewa przybliżają również organizowane cykliczne wystawy historyczne, do których coraz to nowe materiały gromadzone są przez członków stowarzyszenia oraz współpracujących z nami pasjonatów.

Nasza aktywność została doceniona w roku 2009, kiedy to jako jedna z trzech dzielnic Szczecina staliśmy się gospodarzami Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego pt. „Wieś w mieście – miasto we wsi”. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić ciekawe miejsca Warszewa w tym utworzony w roku 2008 park, który dzięki długoletnim staraniom m.in. członków Stowarzyszenia powstał w miejscu przedwojennego, zaniedbanego cmentarza.

Stowarzyszenie „Nasze Warszewo” ma duży udział w organizowaniu akcji charytatywnych. Najbardziej znaną imprezą jest Festyn Antoniański, dzięki któremu dzieciom z ubogich rodzin zapewniony został letni wypoczynek wakacyjny. Co roku organizowany jest też Festiwal Ciast. Pieniądze ze sprzedaży słodyczy wspierają wyjazd dzieci z lokalnej świetlicy Caritas.

Dużym przedsięwzięciem realizowanym od kilku lat przez Stowarzyszenie jest projekt „Warszewska Ścieżka Edukacyjna”. Obejmująca piętnaście cennych historycznie lub przyrodniczo punktów trasa ma być docelowo oznakowana poprzez rozbudowane tablice informacyjne oraz rozpropagowana poprzez broszury oraz źródła internetowe.

„Obserwacja bociana białego przez kamerę internetową” to kolejny ważny projekt rozpoczęty w roku 2007 z udziałem Stowarzyszenia. Dzięki możliwości podglądu bocianów na żywo Warszewo stało się rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Stały monitoring, w bieżącym, trudnym dla bocianów roku, przyczynił się do przeprowadzenia kilku udanych akcji ratujących ptakom życie.

Stowarzyszenie prowadzi też Domu Sąsiedzkiego – Lokalnego Centrum Aktywności Obywatelskiej którego celem jest aktywizowanie społeczności lokalnej, zachęcenie do prowadzenia wspólnych działań a przez to tworzenie poczucia identyfikacji z lokalną społecznością.

DS jest miejscem, w którym mieszkańcy miasta, a zwłaszcza dzielnic północnych, Warszewa i jego okolic, mogą aktywnie spędzać czas, realizować i rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania, w zakresie sportu, kultury, oświaty, wychowania, rekreacji.
Program DS jest realizowany w sali sportowej i przyległych do niej pomieszczeniach przy ul. Szczecińskiej 12 w Szczecinie oraz na przyległym do niej boisku sportowym i placu zabaw. Salą dysponuje Stowarzyszenie „Nasze Warszewo”, boiskiem sportowym dysponuje Rada Osiedla Warszewo. W pomieszczeniach tych prowadzone są zajęcia sportowe, programy kulturalne oraz imprezy integrujące miejscową społeczność:
Zajęcia sportowe obejmują organizację lodowiska, Aikido, Iaido, samoobronę dla kobiet, taniec towarzyski dla dorosłych, zumba, gimnastykę dla pań 50 , zajęcia uzupełniające dla ćwiczących biegi długodystansowe, gry rekreacyjne np. badminton, tenis stołowy, cymbergaj, piłkarzyki, zajęcia na siłowni, rodzinne zajęcia rekreacyjne pozostawiające swobodę wyboru aktywności ruchowej uczestnikom zajęć odpowiednio do możliwości wyposażenia sali sportowej.
Programy kulturalne – koło teatralne, tematyczne wystawy prac plastycznych i fotograficznych, wykłady, prezentacje, spotkania z twórcami, warsztaty plastyczne
Imprezy integrujące społeczność lokalną – wieczorki taneczne, Targi pyszności, dni seniora, giełdy używanego sprzętu sportowego, bale dla dzieci.
Zajęcia prowadzą instruktorzy z odpowiednimi uprawnieniami lub doświadczeniem zawodowym. Zajęcia w DS w dużej mierze oparte są na wolontariacie mieszkańców Warszewa. Chęć prowadzenia zajęć i organizowania imprez objętych projektem DS wyrazili już mieszkający na Warszewie oraz w sąsiadujących dzielnicach instruktorzy sportu i artyści, jak również Rada Osiedla Warszewo i inne organizacje pozarządowe.

E-mail: stowarzyszenie@warszewo.pl
Strona internetowa: www.warszewo.pl/stowarzyszenie
Telefon: 506 423 657