Historia

 • Kinderfest 1905 r.

  Pierwsza wiejska szkoła powstała na Warszewie pod kuratelą Kościoła. Mieściła się w budynku znajdującym się na przykościelnym placu.

 • Na drodze do Wielkiego Szczecina

  Przez prawie całe dwudziestolecie międzywojenne prowadzona była kampania władz miejskich o włączenie w granice administracyjne Szczecina sąsiadujących z nim gmin i miast. Projekt obejmował również Warszewo leżące na terenie powiatu Randow.

 • Warsow 1914 r.

 • Pogrzeb w kościele pw. św. Antoniego

  Samodzielną placówką duszpasterską staje się Warszewo z dniem 1.VIII.1948 r. Duszpasterzem, który zamieszkał na terenie parafii jest Ks. Marian Folcik.

 • Ni to miasto, ni wieś ...

  Stare Warszewo zachowało przez długie lata swój czysto wiejski i rolniczy charakter. Przeważa tutaj zabudowa stara, z przełomu wieków, nie poddawana remontom, jest mocno wyeksploatowana, sprawiając przykre wrażenie.

 • Trąbą do góry

  W 1934 roku powstała niezwykła ozdoba przedwojennego Warszewa - rzeźba słonia. Zaprojektowana jako fontanna, stała po środku niewielkiego oczka wodnego.

 • Skwer przy ul. Szczecińskiej w latach 30-tych XX w.

  Woda tryskała z ustawionej wówczas na sztorc trąby słonia. Rzeźbę stworzył znany niemiecki artysta Kurt Schwerdtfeger (1897-1966).

 • Schule

  W latach trzydziestych wraz z dynamicznym wzrostem liczby mieszkańców wzrosło również zapotrzebowanie na szkolne ławy czego rezultatem była decyzja o budowie nowej szkoły. Zgrabny, dwupiętrowy budynek stanął u zbiegu ulic Stettiner Str. oraz Wogelfang Weg

  http://localhost/live/jupgrade17/images/admin/historia/baner_historia_szkola_1.jpgŚroda  25 listopada 2015
Erazm, Jozafat, Katarzyna, Tęgomir
HomeKościół

Kościół

grafika3Przez wieki Kościół na Warszewie stanowił nie tylko centrum życia duchowego, partycypował również w życiu gospodarczym oraz do lat 30-tych XX w. stanowił jedyny ośrodek edukacyjny podszczecińskiej wsi. W XIX w. pożar zmiótł pierwotny drewniany budynek kościoła z krajobrazu Warszewa. Mury nowo wybudowego gromadzą wiernych po dziś dzień. Pomimo licznych zmian i dynamicznej ekspansji miasta, które zmieniło życie dzielnicy, Kościół nadal stanowi element integrujący lokalną społeczność. Oprócz działalności duszpasterskiej, tak jak przed wiekami, warszewska parafia prowadzi działania proedukacyjne (świetlica Caritas) oraz prospołeczne (Festyn Antoniański).

Warszewski rodzynek

Okazała wieża zegarowa na fotografii z lat 30-tychObecny kościół zbudowano w 1874 roku. Jest neogotycką, jednoprzestrzenną budowlą z niewielkim, pięciobocznym prezbiterium i kwadratową w rzucie wieżą przy elewacji zachodniej. Jego wnętrze zostało przykryte stropem belkowym, natomiast wnętrze prezbiterium sklepieniem konchowym.

 

Projekt rozbudowy kościoła

Projekt rozbudowy kościołaWarszewo od kilku lat cieszy się niezwykła popularnością wśród Szczecinian szukających wymarzonego miejsca zamieszkania. Wczorajsze pola i nieużytki, dziś zamieniają się w ogromne place budowlane. Zgodnie z ogólnym planem zagospodarowania dzielnicy prym wiedzie budownictwo jednorodzinne, chociaż również spółdzielnie i developerzy prześcigają się we wznoszeniu bloków wzdłuż ulicy Duńskiej. Liczba mieszkańców rośnie nieprzerwanie.

 

Artykuły pokrewne

Partner serwisu - home .pl - domeny , hosting , sklepy
© 2004-2013 www.warszewo.pl